addisonrnail8 addisonrnail8
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 2 bags of candy cost 5.50 how much will 7 bags cost

Respuesta :

umairwaheed8888776
umairwaheed8888776 umairwaheed8888776
  • 25-03-2020

Answer:

19.25$

Step-by-step explanation:

2bags=5.50

7bags=x

x=5.50*7/2

x=19.25$

Answer Link

Otras preguntas

A. What’s its unit price? Example: 3 apple pies for $11 .... $11/3 = $3.66 per apple pie or $3.66/apple pie is the unit price 1. 5 cans of coke for $3
What type of interest does the lessor have in the rights that he gives to the tenant?
2. Find the value of x. Then, find the measure of each angle. H (3x-2)° (4x-9)° (3x-9) I J X = m2H = m² = m2 =
A plaintiff brought an action based an negligence in federal district court in State A under diversity jurisdiction to recover for injuries allegedly sustained
Why are social values important to driving? a) We have no way of knowing the values of other drivers. b) They allow us to communicate with others we don't know.
what is the curvature of r(t)=<-4sin(t), -5t, 4cos(t)>
Calculate 6√2−1i. Give your answer in a bi form. In polar form, use the angle 0≤θ<2π.
How were illegal Mexicans treated in the United States compared to Mexico?
A North Carolina broker working as a buyer's agent in a residential sales transaction is expected to verify the accuracy of each of the following entries on the
40 POINTS and will give BRAINLIEST if correct!! ASAP