emmyhenderson06 emmyhenderson06
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

if you can buy 1/3 of a box of chocolates for 6 dollars, how much can you buy for 4 dollars?

Respuesta :

017537
017537 017537
  • 25-03-2020

Answer:

Given that 1/3 of a box is 6 dollars, we can say that per dollar is 1/18 of a box. If you have 4 dollars, this would mean that you can buy 4/18 of a box to 2/9 of a box. Hope this answers your question. Have a great day ahead!

Step-by-step explanation:

Answer Link
ThePlatinumDragon19
ThePlatinumDragon19 ThePlatinumDragon19
  • 25-03-2020

Answer: 2/9

Step-by-step explanation:

1/3 for $6 = 1 for $18. 4 goes into 18 4. 5 times

Answer Link

Otras preguntas

Was george washing the only president to fight in the battlefield
Are there medical transports for patients on ventilator by air
Which is a main princip of confucianism ap human geography?
he isotope titanium-44 decays into scandium-44, with a half-life of 60 years. In a sample of titanium-44 containing 2 × 1010 atoms, how many titanium-44 and sca
color copies cost 10 cents per copy and white copies cost 5 cents per copy. sandy made 400 copies, some of which were colored and the rest were white. her total
Use your world map to study the edges of Africa and South America. Describe the match between them
What are the two primary ingredients in prioritizing things?
a waterslide has an angle of elevation of 20 degrees. what is the rise for a run of 2.6m
!Will mark BRAINILEST! What's the type of function that represents this pattern??
what three categories of information would you use for a report on the jamestown colony?