kipte10 kipte10
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Maddy bought 3 doughnuts. At 6 for $2, how much did 3 cost?

Respuesta :

17738
17738 17738
  • 24-03-2020

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

6/$2 = 3/$1

Answer Link
AuroraL
AuroraL AuroraL
  • 24-03-2020

Answer: $1

Step-by-step explanation:

6=$2

6÷3=2

$2÷2=$1

Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE A satellite rotates 50 miles above Earth's atmosphere. An astronaut works on the satellite and sees the sun rise over Earth. To the nearest mile, wh
Why do you think more immigrants have settled in coastal states than landlocked states plz help
a ball rebounds one-half the distance that it falls. If the ball is dropped from a height of 512 feet how high does it go on its 8th rebound?
Substitution methode: y=2x-5 4x-y=7 I thought you do it like this: 4x-2x-5=7 2x-5=7 2x=12 x=6 But that's not right.. What did I do wrong?
can anyone help me out with this graph ?
Suppose that you are given two unlabeled beakers. One beaker contains water, and the other beaker contains a solution of ethanol and water. How could you safely
order from least to greatest 2.614,2.146,2.46,2.164
The floor of our classroom is 50 feet by 75 feet. What is the area of our floor?
why do we know so little about primitive tribes
Work out : 3/5 of 7kg please help me