aleciarogers76
aleciarogers76 aleciarogers76
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

someone please help me
The cost of 2 roses is $10. How many roses will you get for $50.00?

Respuesta :

LukeG1
LukeG1 LukeG1
  • 24-03-2020

Answer:

10 roses

Step-by-step explanation:

Roses = r

2r = $10

Divide both sides of the equation by 2

r = $5

Multiply both sides of the equation by 10

10r = $50

10 roses

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

estimate the unit rate justify your answer $299 for 4 tires
In a right triangle ,one acute angle measure 39, what is measure of the other acute angle? A 90 B 61 C 51 D 39
What is the preposition of the sentence: the legendary pony express rode it's way into American history.
What is 0.0000000734 estimated as the product of a single digit and a power of 10? ________ × 10_________
During the french and indian war, France and Great Britain fought for control of North American territory. what impact did the end of the war have on the Americ
a block of lead weighed 1591 g and has dimensions 4.50cm by 5.20 cm by 6.00 cm calculate the density of lead from this information
What are some non-examples of globalization?
what types of DNA are in the human body
values of the underlined digits un the following
A(n) __________________ device is a breath analyzer on your vehicle that is electronically connected to the ignition. a. ignition interlock b .emergency shuto