elladenton1214 elladenton1214
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

What is the BEST deal on rice?
• 500 g of rice at $1.90
• 1 kg of rice at $3.70
• 5 kg of rice at $18.00
• 10 kg of rice at $35.00
• 20 kg of rice at $72.00

Respuesta :

owaisrazakhan242
owaisrazakhan242 owaisrazakhan242
  • 24-03-2020

Answer:

Answer is 10 kg for $35

Step-by-step explanation:

Unitary method

Answer Link

Otras preguntas

How did the purchase of the Louisiana Territory go against Jefferson's principles?
What’s the difference between 126 1/4 and 78 2/3
The Andes, Appalachian, and Himalayan Mountains ALL have something in common. They formed due to the A. Action of divergent plate boundaries. B. Action at trans
Why can’t humans digest all carbohydrates?
whats the answer 1 3 x + 9 ?
Round this number to the nearest 10,000. 64,195 A. 70,000 B. 50,000 C. 60,000
I don't need an answer, just what I am supposed to look for and how to solve the problem.Find the next five terms of the sequence then write a conjecture:1, 4,
nearest tenth of 3.39
What can you tell about Alaska from the picture? A) It is probably winter. B) It is probably summer. C) It is probably dark all day. D) It is probably sunn
What is the name of the compound with the formula NaHCO3 ?