Jimmychristahowell Jimmychristahowell
  • 22-03-2020
  • Mathematics
contestada

Nathan ordered one cheeseburger and one bag of chips for 3.75 jack ordered two cheeseburgers and three bags of chips for 8.25 know the price of the items

Respuesta :

opudodennis
opudodennis opudodennis
  • 30-03-2020

Answer:

cheeseburger is $3 and chips is $0.75

Step-by-step explanation:

Let price of cheeseburger be x while price of a bag of chips be y hence for the case of Nathan, we can write the equation as x+y=3.75. Similarly, for Jack, we can write it as 2x+3y=8.25

x+y=3.75 hence x=3.75-y and substituting this into the second equation we have

2x+3y=8.25

2(3.75-y)+3y=8.25

7.5-2y+3y=8.25

y=8.25-7.5=0.75

x=3.75-y=3.75-0.75=3

Therefore, price of cheeseburger is $3 and chips is $0.75

Answer Link

Otras preguntas

-2n-h(4rx-6s)-3rx+3s i need help doing this problem
the perimeter of a rectangle is 120 meters. If the length of the rectangle is 20 meters more than the width, what are the dimensions of the rectangle.
-2n-h(4rx-6s)-3rx+3s i need help doing this problem
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26
Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26
98 divided by 7 please show how
Juan is thinking of two numbers. He says that 3 times the first number minus the second number is 118. In addition, two times the first number plus the second n
what are some examples of figurative language found in the book Divergent?
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26