claris003 claris003
  • 26-02-2020
  • Mathematics
contestada

A 40 pound bale of hay costs $12. How much hay can be purchased for $1? How much does 1 pound of hay cost?

Respuesta :

jbanachjb jbanachjb
  • 26-02-2020

Set it up as a ratio. 40 over 12 equals x over one, and solve for x

Answer Link

Otras preguntas

Schématiser, le circuit photographier ci-dessous en précisant les bornes de branchement du voltmètre, ainsi que la valeur de la tension mesurée Carnet de labo
Select the correct pronoun to complete the sentence. After the election results were reported, and Gavin watched the winning candidate give an inspiring speech.
i need 5 or more sentences about the electrocardiogram
a shaded parallelogram is drawn inside a rectangle
URGENT!! The last 3 are the most important
URGENT PLS HELP I NEED IT RN THANKS!
friend come ♥️ksks ovq firम्नलिखित विषयों पर संवाद लिखिए: 5. किसी 'ऐतिहासिक स्थल' के बारे में दो छात्रों के बीच संवाद लिखिए।​​​
How do I find the first term of geometric progression when the ration is 2 and the sum of the first 6 terms is 7?​
An isosceles triangle has base angles that each measure x degrees. The measure of the third angle is 72 degrees. Write an equation that can be used to determine
Venus the is the hottest and brightest planet why?