smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

Q 13.18: Which of the following statements is correct? A : Service companies prepare budget data using an expected input approach while manufacturers prepare bu
The agency that maintains the national income and Product accounts(NIPA) is
The concentration of a solution can be changed by BLANK solute.
in hinduism the one universal spirit or creator is called
Help mee!jdkbsibkshbjdyvcjghd
What does Newton's third law describe? What does Newton's third law describe?
Moving from boron to carbon, the intensity of the bulb __
After teaching a group of students about medications commonly used for neuromuscular disorders, the nursing instructor determines that the teaching was successf
Why is it important to develop alternative energy sources
10. Ms. Rollins had an end-of-year pizza party for the chess team. At the party, every 2 students had 5 slices of pizza. 8 10 Number of Students Slices of Pizza