janeferns99p037ke janeferns99p037ke
  • 23-02-2020
  • Mathematics
contestada

8
5 kg of sugar costs £3.50.
Ellie buys 3 kg of sugar.
Work out how much Ellie pays.

Respuesta :

ogundeji87 ogundeji87
  • 23-02-2020

Answer:

2.1 £

Step-by-step explanation:

5kg = 3.5£

3kg = X £

5X =  10.5

X = 2.1 £

Ellie pays 2.1£

Answer Link

Otras preguntas

why was the Indian removal act considered controversial?
The top of a skyscraper is shaped like a square pyramid. Each side of the base has a length of 60 meters and the height of each triangle is 20 meters. What is t
Please answer these two questions precisely :) 1. using the expression 7x = 3y, if y is 35, what is x? a. 15 b. 21 c. 35 d. 105 2. Bruce has 97 sports cards. 34
Which type of scientific statement is defined as a hypothesis or group of hypotheses that can be accepted as true based on repeated experimentation with similar
Is flu an acronym, abbreviation, blend or eponym?
7. What is the quality of a good advertising slogan? It is dated , It is vague ,It is pithy , It is wordy. ???
How do cells in the ovary detect a hormone from the brain
Which is a complete sentence? A. Yet yawned so loudly. B. Take out the trash. C. Just as we were landing. D. Although we never thought of it that way.
what is the total cost for a $20 haircut with a 15% tip
Articles in the Readers' Guide are organized in what manner? A. Alphabetically by subject B. Chronologically by date of publication C. Numerically by call numbe