TayAi7dRi8nefni
TayAi7dRi8nefni TayAi7dRi8nefni
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Terrell's mom paid $27 for 18 juice boxes for the party. at that rate, how much would she pay for 24 juice boxes?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
This is an item involving the use of ratio and proportion. The ratio between the the cost and the number of juice boxes should always be equal. With this,  
                                ($27 / 18 juice boxes) = (x / 24 juice boxes)
Solving x from the equation gives x = 36. Thus, 24 juice boxes cost $36. 
Answer Link

Otras preguntas

I'm confused pls tell me what 2x - 3 = 1 is
what are your strengths?what are the possible things or status that you can reach or achieve in the future?​
what is social change ​
In an arithmetic progression the 11th term is three times the 2nd term and the twenty-fifth term is 135. i)Find the sum of the first 100 terms. (ii) Find the f
What separates North America from South America​
Lab: Newton's Laws of Motion Assignment: Lab Report Directions Now that the lab is complete, it is time to write your lab report. The purpose of this guide is t
Rights and procedures that are based on the law are your: _____________
Hector paid $12 for 6 pastries. He wants to create an equation in the form c- Dp, to represent the total cost, c, to buy p pastries. What number should Hector
Use the given relationship to calculate the ionization energy of a thallium atom, given that radiation of 58.4 nm produces electrons with a speed of 2310 km⋅s−1
Describe the effect of revolution of the Earth​