neasiag neasiag
  • 27-01-2020
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot. How many feet can you buy if you have 11.25$?

Respuesta :

rbxbch006 rbxbch006
  • 27-01-2020

Answer:

You can buy 4 feet of ribbon candy

Step-by-step explanation:

If you divide 11.25 by 2.5, you get 4.5, which is 4 feet 6 inches (half a foot)

Answer Link

Otras preguntas

Venus's average distance from the sun is 0.72 AU and Saturn's is 9.54 AU. Calculate the orbital velocity of Venus and Saturn around the sun. (The mass of the su
75% of a certain number is 24. What is the number?
p = 2m + 2w solve for m
Peter works in a shop an was told to increase the prices by 15%. he increased one price to £172.50. what was the original price.
Find a simplified formula for the volume of a cylinder that has a height of 3x and a radius of 2x. Show your work.
Which was not a common social class of the kingdoms of sub-Saharan Africa c. eleventh century C.E.? artisans business entrepreneurs male and female imams ruling
Was the United States right to reject the Treaty of Versailles? Why or why not?
Do you think democracy/capitalism is the only way we have in order to build prosperous society? a) If so, why do you think so? b)If not, why not?
if 35% is 70 what is 100%
subtract 5x+2x-11 from 3x+^2+8x-7