dlakewilson3415 dlakewilson3415
  • 26-01-2020
  • Mathematics
contestada

Each peanut butter snack costs $2 each chocolate snack costs $3 how much does it cost to buy 6 peanut butter snacks and 8 chocolate snacks write an equation

Respuesta :

chelscaitmurphy chelscaitmurphy
  • 26-01-2020
PB=$2
CS=$3
2x6=12
3x8=24
12+24=36
Answer Link

Otras preguntas

A neutron star and a white dwarf have been found orbiting each other with a period of 28 minutes. If their masses are typical, what is their average separation?
Is it fair that the security of an important elected official such as the President of the United States take precedence over the travel plans of thousands of h
Algebra 2 please help ASAP
__________ testimony is especially valuable in a speech because it adds the personal insight of people with firsthand experience on a topic. peer familiar commo
A temperature of 125 °C is the same as ________.
La historia siempre tiene un final fatal y funesto. A. la tragedia B. la comedia C. el drama D. el melodrama
Sue’s bank account has a balance of $899.83 before she starts spending money. She makes the following transactions: Transaction Cost ($) Rent 353.76 Video game
Write a program that reads in the name and hourly wageof an employee. Then ask how many hours the employee worked in thepast week. Be sure to accept fractional
A football is kicked vertically upward from a height of 7 feet with an initial speed of 50 feet per second. The formula h equals 7 plus 50 t minus 16 t squared
Consider each of these business activities. For which do you think supply would be most elastic in the short term?a. producing feature moviesb. building skyscra