hannahmorgret103 hannahmorgret103
  • 24-01-2020
  • Business
contestada

Total direct materials costs are $127,500, fixed costs are $75,000, and units produced are 15,000. What is the direct materials cost per unit?

Respuesta :

andromache andromache
  • 25-01-2020

Answer:

$8.5 cost per unit

Explanation:

Given that

Total direct materials costs = $127,500

Fixed cost = $75,000

Number of units produced = 15,000 units

So, the direct materials cost per unit would be

= Total direct materials costs ÷ Number of units produced

= $127,500 ÷ 15,000 units

= $8.5 cost per unit

By dividing the total direct material cost by the number of units produced we could find out the direct materials cost per unit

Answer Link

Otras preguntas

triangle EFG in which segment EF measures 3 units and segment FG measures 5 units In ΔEFG, is it possible for segment GE to measure 6 units?
Me llamo Francisca.1. ________ tomo 2. ________. 1. Tú 2. la leche de pollo 1. Yo 2. la limonada de huevo 1. Yo 2. el jugo de verduras 1. Tú 2. el jugo de v
x=? help please anyone?​
What will happen if a positively charged particle is placed next to a negatively charged particle?
Who created penuts in the 1900s?
Can someone help me plz.
What's porosity? A. The ability of water to trickle down through soil until it reaches groundwater B. The ease with which water is able to flow from one
what is the range of f?
Konu ile verdiği mesaj arasındaki fark nedir ?
How does Samuel Gompers view the role of government in labor relations