maria01181985
maria01181985 maria01181985
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

Write and solve a problem involving money that can be solved with a multiplication equation

Respuesta :

Jamieandej
Jamieandej Jamieandej
  • 22-01-2020

Answer:

John bought 15 apples which costed $0.75 each. How much were the apples in total?

Answer Link

Otras preguntas

The Federal Application for Student Aid (FAFSA) form: A Is the free application for federal student aid. B Is only used to apply for federal unsubsidized loans
Mr.Sasi paid $152 for a pair of shoes and a belt. The pair of shoes cost 7 times as much as the belt. He also bought a shirt which cost $45 more than the belt.
Suppose you roll a die. Find the probability of the given event. Simplify your answer. P (an odd greater than 5)
Plzzzz help it's due tmrrrrrrr
A square pyramid is contained within a cone. Both share a height of 20 cm. The square base of the pyramid has an edge of 10 cm. What is the volume of the cone?
Radium has a half life of 1620 years. In how many years will a 1 kg sample of radium decay and reduced to 0.125 kg of radium
25 POINTS!!!!!!! Which source is the most credible for researching patient treatment during the Spanish flu epidemic of 1919? A. A hospital's listing of patient
Dark spruce forest frowned on either side the frozen waterway. The trees had been stripped by a recent wind of their white covering of frost, and they seemed to
Choose the statement below that correctly describes a set of three points. Every set of three points must be collinear. Some sets of three points are colline
Simplify 6 divided by square root of 3 plus 2