yz8unicorn
yz8unicorn yz8unicorn
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

I would really appreciate some help on this 7th grade math worksheet please

I would really appreciate some help on this 7th grade math worksheet please class=

Respuesta :

devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 24-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Find the next three terms: 9,4,-,1,-6,-11,-16....

This is arithmetic progression.

d = 4 - 9 = -5

-11 - 5 = -16

2) You know that........

The other integer is greater than 5 and the sign of the other number is + (positive sign)

Eg: (-5)+ 11 = 6

3) Cost of one gallon = 46.20/12 = $ 3.85

Answer Link

Otras preguntas

Which statement correctly describes acceleration? The acceleration of an object is equal to the mass of the object. A. The acceleration of an object is twice t
wich of the following form the basic economic questions every society must answer? (a) what to produce?where to produce?and how to produce? (b) where to produce
similarities between the ecomienda and slavery in the Spanish colonies ​
7th grade math help me plzzzz
We the people of the United States, in Order to form a more perfect Union, establish Justice, insure domestic Tranquility, provide for the common defence, promo
A student submitted the following work. Is it correct? If not, what is the mistake? A) The work is correct. B) The answer is wrong because the student did not d
find area of the circle. using 3 as pi ​
there is a door of dimension 2 metre X 1.5 metre and to Windows of dimension 1 metre X 1.5 metre in a room having length 7 m and breadth 5 metre if the total co
a+b=c for b A- b=c-a B- b=a-c C- b=ac D- b=a/c
i need help please :)