dmansfield03 dmansfield03
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

$12 for 6 bagels; $9 for 24 bagels

Respuesta :

bhashyamsriram1 bhashyamsriram1
  • 22-01-2020

Answer:

This is not a direct variation

Step-by-step explanation:

if 12 dollars for 6 bagels is true then each bagel is $2

if 9 dollars for 24 bagels then each bagel is $0.38

Answer Link

Otras preguntas

How can u find the volume of a rectangular prism using a model
European missionaries and Japanese Christians faced ____ by the Japanese during the late 1500s.
Which of the following terms best describes why a skier sliding down a hill eventually comes to a stop? A. acceleration B. inertia C. gravity D. friction
Using the following passage from Voltaire's crucial Enlightenment text, the Philosophical Dictionary, to answer the following question: "Anyone who has the powe
Mr. DeMouy is thinking of an irrational number between 4 and 9. Mrs. Nelson says that the number must be . Mr. DeMouy says this isn’t true and there are many i
Which office supplies start with letter h
Which evidence from the passage best develops the allegory that people should pursue their Personal Legend? A. The surprising statement from the old man devel
The circumference of a pizza is approximately 56.52 inches. One-fourth of the pizza has been eaten. Enter the area of the remaining pizza, in square inches. Rou
What is f (-4) = -2x+1
A telephone pole is supported by two wires on opposite sides. At the top of the pole, the wires together form an angle of 60o . On the ground, the ends of the