terianlilian
terianlilian terianlilian
  • 22-12-2019
  • Mathematics
contestada

A store sells ice cream with assorted toppings. They charge $3.00 for an ice cream, plus 50 cents
per ounce of toppings.
a.
How much does an ice cream cost with 4 ounces of toppings?
​

Respuesta :

mona2222
mona2222 mona2222
  • 22-12-2019

Answer:

$5.00

Step-by-step explanation:

$3.00 for ice cream

+ $2.00 for the 4 ounces of toppings

Answer Link

Otras preguntas

1. Use the figure below to answer the questions. (a) Solve for x.
Why did the U.S. want to purchase California from Mexico? a. to instigate war with Mexico b. to retaliate against property damages to U.S. merchants in Mexico c
A recommendation for wheelchair ramps is that the rise-to-run ratio be no greater than 1:12. This ensures that the ramps are navigable by people in wheelchairs.
What is the simplest form of this expression? (X - 4)(x4 + 3x - 5)
(0.1)^2 = giving brainlest
Anna is writing a proposal to convince her school council to pay for a new soccer field. Which word choices would best create an enthusiastic mood in her reader
how many units apart are (3.1,-1) and (4.1,-1)
320 g as a fraction of 2 kg
(BRAINLIEST) HELP ASAP!
Why do cells only contain half their genetic material in meiosis?