terianlilian
terianlilian terianlilian
  • 22-12-2019
  • Mathematics
contestada

if Elena's ice cream cost $3.50 more than Jada's ice cream, how much more did Elena's toppings weigh​

Respuesta :

acoolguy544
acoolguy544 acoolguy544
  • 18-11-2020

Answer:

8 ounces more

Step-by-step explanation:

Toppings cost 50 cents, 50 cents times 8 = $3.50

Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-11-2020

Answer: 8 Ounces More

Answer Link

Otras preguntas

what is 3/4 + 1/2 inches
Along which type of boundary would you most likely find a volcanic mountain range? a) A collision boundary b) A transform boundary. c) A subduction boundary. d)
As the Great Depression worsened, why were people upset with President Hoover?
Consider the function represented by the equation 6q = 3s - 9. Write the equation in function notation, where q is the independent variable A. f(q) = 1/2q - 3/2
Item 5 Which large organ in the human body located above the stomach helps digest food and clean the blood? liver large intestine small intestine esophagus Asse
Which statement accurately describes a function of RNA? A. mRNA is made from tRNA during transcription B. rRNA helps tRNA make a copy of the DNA gene. C. tRNA
Help, please!! 88points
which protein complex absorbs energy that is used to produce
The diagram below shows a foodweb in woodland. If a certain organism is a primary consumer, what best explains its position in the food web?
The period of rebuilding the south after the civil war was called