the1tabari the1tabari
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

In each of the following problems, type the price per unit per oz. in blanks a. and b, then pick the best buy.​

In each of the following problems type the price per unit per oz in blanks a and b then pick the best buy class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-11-2019

1 pound = 16 ounces

80/16 = 5c per ounce

1.95/32 = 0.06c

B would be the better buy

Answer Link

Otras preguntas

How would you draw a parallel circuit with two resistors and an ammeter so the ammeter measures total current?
Write 2.97 as a fraction, decimal and percent
When a net force of 17.0 newtons is applied to a dictionary placed on a frictionless table, it accelerates by 3.75 meters/secondÆ. What is the mass of the book?
k=am+3mx solve am+3m+3mx solve for m interms of akx
k=am+3mx solve am+3m+3mx solve for m interms of akx
Some organisms have favorable traits that are well-suited to the environment at hand. Organisms with this advantage are more likely to thrive, reproduce, and pa
expand and simplify the following expression: [tex](a-2b){3}[/tex]
Thank you so much for helping  <31. Which answer choice does not contain any punctuation errors?  A.Main dishes, "Greg commented," can include a salad.  B.Wh
draw and name all the isomers of the alkene C4H8
what was two contributions that Moses made to the development of Judaism?