klance4life123 klance4life123
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for 12.00 what is the price per pint/

Respuesta :

rr08152006
rr08152006 rr08152006
  • 25-11-2019

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

I tried to make it as simple as possible.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-11-2019

PLEASE MARK BRAINLIEST!

Answer:

$12 for 3 pints = $12 ÷ 3 pints

What does 12 ÷ 3 = ?

                  12 ÷ 3 = 4

So each pint is $4. The price per pint is $4.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

For each term or name, write a sentence explaining its significance. • Tikal • glyph • codex • Popol Vuh
What Idea Is The Policy Of Assimilation Based On?
Question 12.12. Choose the answer that best describes the item. If no answer describes the item, choose none of the above. Take the bread out of the oven the c
Write two expressions where the solution is 28
please help Which helping verb agrees with the subject and correctly completes the verb phrase? Crops in Iowa __________ harvested mostly before the end of Sept
What two things were deleted from the Declaration of Independence
what element has 81 protons in the nuclei of its atoms
Which helping verb agrees with the subject and correctly completes the verb phrase? The puppies __________ grown bigger every day. A. has B. have
is 3 yards greater than 21 feet
If f(x) = 3x + 2 and g(x) = 2x – 2, what is (f – g)(x)?