kristinaluvsu kristinaluvsu
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

3/5 pound of jellybeans costs 3.50. Jasmine buys 4 4/5 pounds of jellybeans , hows much does jasmine spend?

Respuesta :

kirrad1116 kirrad1116
  • 24-11-2019

Answer:

$28

Step-by-step explanation:

4 4/5 is 24/5. Then you take and divide 24/5 by 3/5 and get 8. Take 8×3.50 and get $28

Answer Link

Otras preguntas

which statement best represents how structure relates to function? A.) Many tropical birds can be taught to speak? B.) Some insects live longer than others. C.)
There are (43)2 ⋅ 40 strawberries on a farm. What is the total number of strawberries on the farm
Which pair of numbers shows a common factor and a common multiple of 15 and 18 Question 3 options: 3 and 60 3 and 90 5 and 180 6 and 270
(-1/3)+3/8 need to solve step by step
what is twice 2^30 Write using exponents
What is life science 1.2 review and reinforce the study of life?
Use the Factor Theorem to determine whether h(x)=x-1 is a factor of f(x)=14x^(99)-65x^(56)+51 A. Yes B.No I Think it's B i'm not sure
Simplify 5(6x - (6 - 7y + 7x) + 6y) -80x + 87y - 91 -5x + 65y - 30 -82x + 73y - 54 -60x + 9y - 17 None of the above
Jean-Jacques Rousseau believed in the social contract . what did the social contract say ?
Solve. Anything helps!!!!!!!!!!! A. -1/4 B. 12 2/3 C. 14 1/3 D. 12 1/2