nicole9337 nicole9337
  • 23-11-2019
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells a bag of 4 lemons for $0.79. Which pricing option would result in the same unit price for each lemon

Respuesta :

Cathi Cathi
  • 23-11-2019
.79/4= .197. Or 20 cents each
Answer Link

Otras preguntas

Have the Supreme Court Rulings helped or hindered our nation, explain!
List three main ideas of the cell theory
A package of modeling clay was shaped like a cone with a radius of 25 cm and a height of 7.2 cm. Miriam used all the clay to make a cylinder with a radius of 15
Ms. Goves has trays of paints for students in her art class. Each tray has 5 colors. One of the colors is purple. What fraction of the colors in 20 trays is p
why did the crown past the so called intolerable acts
3/4 of what equals 75
the system of legal discrimination against blacks passed by southern states
what is 8/15 * 3/10 in lowest terms?
Why do you think it was important that most delegates had served in state legislatures?
A youth chorus has 30 members. There are 14 boys in the chorus. What is the ratio of boys to girls in simplest form? A.7/15 B.8/15 C.7/8 D.8/7