bri2184 bri2184
  • 21-11-2019
  • Mathematics
contestada

Three bananas and two oranges sell for $1.25. Five bananas and one orange sell for $1.50.
What is the cost for each type of fruit?
Banana

Respuesta :

llocaanina
llocaanina llocaanina
  • 21-11-2019

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

0.25x5=1.25

So, each fruit costs $0.25.

Answer Link

Otras preguntas

Math 6. Grade 6. I need this question answered soon as possible. I want the correct answer. Hope some one can help me out with this Math question. In Japan, far
In Jane Eyre by Charlotte Brontë, which statement best explains why Jane admires Helen?
What is the most widely practiced religion in Europe?
what is the linear equations for y=-4x-3 and y= 4x+5
How did the light dress up for the costume party
How is the path of a bullet determined? A. Test- firing a bullet from different positions gets one that matches the gunshot wound or bullet hole. B. A rod or la
Compare and contrast the art of india before and after 1900
I'm confused please help
The was the Puritan government after Charles I's execution, lasting until the Restoration in 1660.
Jamie is 5 years older than Ella. Jamie's age is 11 years less than three times Ella's age. The system below models the relationship between Jamie's age (j) and