chennupatibindu chennupatibindu
  • 21-11-2019
  • Mathematics
contestada

Kaya paid $9 for 3 cookies and 5 cupcakes.a cupcake cost three times as much as a cookie.how much more a cupcake costs than a cookie?

Respuesta :

milly2634
milly2634 milly2634
  • 21-11-2019
Answer- The cupcake cost $15 more than a cookie.

Explanation - I just multiplied 3x5.

Answer Link

Otras preguntas

What app should I use to make a fire outline around a person in a video?​
what do you divide by 15 to get to 9
A 67-year-old established female patient was admitted to the outpatient surgery center for a scheduled diagnostic arthroscopy of her right shoulder because of c
Which set of points includes all of the solutions for y = five halves times x plus three halves? A (x, five halves times x plus three halves) for all real numbe
It took 12 men 5 hours to build an airstrip. Working at the same rate, how many additional men could have been hired in order for the job to have taken 1 hour l
which organism does not prey on other animal???grass grasshopper, spider, praying mantis, toad, garter snake, hognose snake, hawk.​
anne took a test in chemistry she scored 20 markes out of 50 work out her percentge mark
The ratio of wine to water in a mixture is 12:5. If there are 144cm' of wine in the mixture, find the amount of water in the mixture.
AYUDAAAAAAAAAAQAAAAAAAAAA
find h from this help please