Samara1212
Samara1212 Samara1212
  • 24-10-2019
  • Mathematics
contestada

Mrs. Sisneros bought 3 yards of ribbon for 1.50.How much would 5 yards of the same ribbon cost?

Respuesta :

mayap1396
mayap1396 mayap1396
  • 24-10-2019

Answer:$30

Step-by-step explanation:

Divide 5 from 1.50 and get $30

Answer Link
avarosecosta avarosecosta
  • 24-10-2019

Answer:

Step-by-step explanation: ok so first you need to divide 1.50 by 3 to get the unit cost of a yard of ribbon. The answer is .75. Then you must multiply .75 by 5 to get 3.75 to find the cost of 5 ribbons

Answer Link

Otras preguntas

Dans le prentemps en un jour du soleil j'aime faire pousser des fleurs. En le premtemps a un jour au plu j'aime ecouter la radio. En l’ete J'aime jouer le vo
Which of these describes the Earth's outer core? A: Hot Solid B: Cold Liquid C: Cold Liquid D: Hot Liquid
which description of the term Manifest destiny is correct
Which progressive president had the greatest effect on living and working conditions for the American people? Give 3 reasons to support your answer.
why did the united states want to go to space?
Which sentence does not contain any punctuation errors? A. Miss Wallace, our babysitter, tried to open the pickle jar. B. Miss Wallace our babysitter, tried to
13 subtracted from a number w is 15.
In response to growing violence, African Americans were most likely to
Why is coal considered a fossil fuel? A. Because it was formed from layers of decaying plants that fossilized into coal. B. Because it was formed by laters of d
gaetano spent $37.80, including tax, on a pair of jeans cost if there was an 8% sales tax?