aniciaxm aniciaxm
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.98 per pound. You buy 3.5 pounds of grapes. How much do
you pay for the grapes?

Respuesta :

banahooie2020banana banahooie2020banana
  • 22-10-2019

Answer:

6.93

Step-by-step explanation:

Since we want to know how mush it costs, we have to multiply

1.98*3.5= 6.93

Answer Link
evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 22-10-2019

Answer:

$6.93

Step-by-step explanation:

We know the cost of grapes per pound. Since we want to know how much 3 1/2 pounds of grapes will cost, we use multiplication.

$1.98 x 3.5 = $6.93

3 1/2 pounds of grapes will cost $6.93.

I'm always happy to help :)

Answer Link

Otras preguntas

A __________ is a wide-mouthed body of water close to shore.A.gulfB.bayC.seaD.lake
What energy transformations are there in a Ferris Wheel?
what fraction is equivalent to 1/3
If the ratio of the area of circle A to the area of circle B is 2 : 1, then how many times larger is the circumference of circle A than the circumference of cir
what comes next 1,2,6,14,....
what fraction is equivalent to 1/3
How do you figure out how many 1/4 inches are in 1 inch?
Solve the given polynomial equation. Use the Rational Zero Theorem and Descarte's Rule of Signs as an aid in obtaining the first root.6x^3-7x^2-6x-1=0What is th
What is the first land mammal shown to reach the African wet lands
Which of the following best explains why 1-butanol, CH₃CH₂CH₂CH₂OH, has a higher surface tension than its isomer, diethyl ether, CH₃CH₂OCH₂CH₃? (A) the higher d