rosieposieyanna rosieposieyanna
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

If Charlie’s Chocolate Fudge costs $1.95 per pound, how many pounds can you buy for $10.00?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-10-2019

Answer:

Sargon can buy 5 pounds.

Step-by-step explanation:

Round $1.95 to 2.

2*5=10

Answer Link
zappygal923
zappygal923 zappygal923
  • 21-10-2019

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

10.00 / 1.95 gives you approximately 5.

Answer Link

Otras preguntas

Capitalism emerged as an economic force in ___.
You have 1 case of soap bars and there are 150 bars in a case. You use 300 bars of soap per day. How many cases do you need to order to have enough for 7 days?*
What is the term for different “jobs” that different cells perform in a multicellular organism? A. functions B. systems C. levels D. contractions
Given through: (2,4), and slope=4 how do you write the slope-intercept?
Emily stopped at a produce stand to buy some tomatoes.Tomatoes cost $1.25 per pound at the stand. Emily bought 5 tomatoes that weighed 1.8 pounds in total.How m
Can concussions kill you?
When specialized cells are grouped together to form a common function, what they are called? an organism an ecosystem a community tissue
If you are asked to determine an object’s speed, what information must you have? A. distance and period of time B. distance and change in position C. period of
which geologic period lasted for almost 7/8 of earth’s history?
Name the four influences on health status, state the percentage of influence each has, and describe the control an individual has over each influence. [Sorry if