essencefox12 essencefox12
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

36lbs of potatoes cost 216 how much would it cost for 39lbs

Respuesta :

vanessaakaraiwe123
vanessaakaraiwe123 vanessaakaraiwe123
  • 21-10-2019

Answer:

234 dollars

Step-by-step explanation:

So we would calculate the price of 1 Ib: 216/36 = 6 dollars per Ib

39 Ibs = 39 * 6 = 234 dollars

Answer Link

Otras preguntas

what is the meaning of when the ruler behaves himself correctly, the people will also
using special products what is (wx-y)^2
Which aspects of climate are most important to forest ecosystems?
What percent of 48 is 2.4
Which aspects of climate are most important to forest ecosystems?
An artificial lake is in the shape of a rectangle and has an area of 9/20 square mile. The width of the lake is 1/5 the length of the lake. What are the dimensi
Why does Estella in the great expectations belittle pip?
What is 1/3 of $55,000.00
Are the light waves reflecting off a red stop sign longer or shorter than the waves reflecting off a Violet colored jacket
Mera painted equal sections of her bedroom wall to make a pattern. She painted 2/5 of the wall white and 1/2 of the wall lavender. Write an equivalent fraction