nikkicook622
nikkicook622 nikkicook622
  • 23-09-2019
  • Mathematics
contestada

What aspects of learning math have you found difficult or challenging?​

Respuesta :

BrainSupporter
BrainSupporter BrainSupporter
  • 23-09-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

  • You're either right or you're wrong. ...
  • Even when you're doing it right, you might still be wrong. ...
  • Math builds on itself. ...
  • Understanding the method but not the reason leads to forgetting. ...
  • A “C” is not a passing grade in math. ...
  • Teachers don't have enough time. ...
  • TIPS FOR PARENTS:
Answer Link

Otras preguntas

What is your question
A botanist is curious if fertilizers will improve the yields of their otherwise unfertilized tomato plants. They buy two different types of fertilizer, and for
Simplify 6(-5). 1 -30 30 -11
Jacob is helping his friend set up a home office. How can he connect a mouse, keyboard, and monitor to his friend's laptop? Jacob can connect the keyboard and m
A country governed by a central party is best characterized as communist.
need help on both questions please
the cost of 3 kg apples and 2 kg apples is 540 if the cost of 1 kg apple is 90 find the cost of 6 kg apples​
6 to the power of 3 times w divided by 6 to the 2nd power
the sum of the measures of two angles of a triangle is twice the measure of the third angle. the measure of the second angle is 28 degrees less than the measure
You bought a total of 6 pens and pencils for $4. If each pen costs $1 and each pencil costs $.50, how many pens and pencils did you buy?