lizbeth1987 lizbeth1987
  • 22-09-2019
  • Mathematics
contestada

A 7-pound bag of pears costs $5.60. What is the price per ounce?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 22-09-2019

Hey!

----------------------------------------------

Formula:

1 pound = 16 ounces

----------------------------------------------

Solution:

Multiply.

7 x 16 = 112 ounces

Divide.

5.60 / 112 = $0.05

----------------------------------------------

Answer:

$0.05 per ounce.

----------------------------------------------

Hope This Helped! Good Luck!

Answer Link

Otras preguntas

why are fats important to organisms?
Calvary” most likely suggest?
4. What is 9.2 written as a mixed number in simplest form? A. 2 /9 B. 9 /2 C. 29 /10 D. 91 /5 6. Which one of the following statements is true? Compare .98 ____
President Obama _____. A.called for the end of American combat operations in Iraq B.signed the American Recovery and Reinvestment Act into law C.created a l
how do i figure out 120% of 25
Compunere in franceza despre ce as face intr o zi fără internet
For what value of θ, in degrees, is sin θ = cos 58°?
_____ said, "A novel is never anything but a philosophy put into images." Reeve Maugham Camus
Number 10 I think it's 1 but I'm not exactly sure
Which best describes Australia of government?