micah100
micah100 micah100
  • 24-07-2019
  • Mathematics
contestada

1 kilogram of nuts costs $8 how much would 3/2 of a kilogram cost?

Respuesta :

epicfoxer
epicfoxer epicfoxer
  • 24-07-2019

Answer:

12 dollars

Step-by-step explanation:

3/2 kg = 1.5 kg so you multiply 8 *1.5 which is your ratio and you get 12 dollars

Answer Link
r3t40
r3t40 r3t40
  • 24-07-2019

You can use cross multiplication. Note that 3/2 = 1.5

1kg .... $8

1.5kg .... $x

So we have,

[tex]\dfrac{1}{1.5}=\dfrac{8}{x}\Longrightarrow x=8\cdot1.5=12[/tex]

3/2 kilogram of nuts costs $12.

Hope this helps.

r3t40

Answer Link

Otras preguntas

WILL IS 185.93 CENTIMETERS TALL AND WEIGHT 95.25 KILOGRAMS CONVERT HIS HEIGHT AND WEIGHT TO INCHES AND POUNGS
A proponent of multiculturalism would mostly likely reject. A subculture b eurocentrism c high culture d popular culture
Please help........................
A farmer had an accident and spilled a chemical into his pond. Several days later, he notices many dead frogs around the pond. That summer, the number of gnats
What does GTG mean?
Anyone know what the answer is ?
How does capitalism divides its wealth How does communism divides its wealth How does socialism dives it’s wealth
Identify two types of simple machines in this compound machine. A. lever, pulley B. lever, wheel and axle C. screw, lever D. screw, incline plane
What was a more effective policy in reducing the risk for injury in fatality in the early childhood setting according to a recent study. A. Requiring teachers t
Archaeologists and arthropologists are in totally separate fields and rarely work together