gd45
gd45 gd45
  • 25-06-2019
  • Mathematics
contestada

For Tylers birthday his mom is bringing donuts to school.
She has a coupon to get 2 1/2 dozen donuts for $8.00.
How much would just one dozen donuts cost at this price?

Respuesta :

mikeandfalen
mikeandfalen mikeandfalen
  • 27-06-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

$8.00 / 30 donuts ( 2 1/2 dozen) = 26.6 cents  a donut

12 x  26.6 = $3.19 a dozen

Answer Link

Otras preguntas

For every 9 pounds of blueberries that Joey picks, she is able to bake 6 blueberry pies. How many pounds of blueberries does Joey use in each pie?
what kind of groups organize events and activities to celebrate earth day ?
I need some help on this.
Solve for x using cross multiplication. x 1 = 2x + 4 5 x = [?]
Please help me and show work, i will give brainly, thank you, and five star, and this is worth 45 points
Help- f(x)=4(x-5)(x+2) Finish: Started with phone conversations and I Flew out to see you, it's raining outside We sat by the water and talked about life Oh
Write the rough draft of your article. You may copy and paste the accented and special characters from this list if needed: Á, á. É, é, 1.1, , Ó, Ú, Ú, Ü, Ñ,ñ.
f(x)=3.2x h(×)=2x-7. h(f(2))​
Find the measure of arc VY. Will mark brainliest if correct.
find the value of x in this screenshot