millieclapton123
millieclapton123 millieclapton123
  • 23-06-2019
  • Mathematics
contestada

What is the answer to this question

What is the answer to this question class=

Respuesta :

jessblue122
jessblue122 jessblue122
  • 23-06-2019
2.04 divided by 4 is £0.51 per roll
4.68 divided by 9 is £0.52 per roll

4 pack is better deal because the 9 pack is more per roll
Answer Link
kellyrenfro0616 kellyrenfro0616
  • 23-06-2019

Answer:

The 4 pack is the better deal.

Step-by-step explanation:

You need to divide the amount of cost by the number of rolls per pack to get a per roll price.

4 pack = $2.04

$2.04/4 rolls = cost $.51/roll

for the 9 pack $4.68.

$4.68/4 rolls = $.52/1 roll

The better deal is the 4 pack because $.51 is less than $.52 per roll for the 9 pack.

Answer Link

Otras preguntas

The sum of a number and its square is 72. Find the number.
How many molecules of water are there in 5.00 g sample of water ?
Which number can replace the variable to make these fractions equivalent? n/9=56/63 A. 2 B. 7 C. 8 D. 9
How do I solve for Y when the problem is 10x-5y=15 ?
find the simplest form of each of the factions 3/12 8/10 and 3/8
The visit of an influential nuclear physicist to a population symposium in 1979 led to A. the election of Deng Xiaoping in China. B. the one-child policy in
Why is flammability a chemical property rather than a physical property?
in the book stargirl why did leo ignore stargirl and who did he blame it on
the interstate commerce act forced all railroads and steamships to charge the same _______
56 is 70 percent of what number