footboy1911 footboy1911
  • 22-05-2019
  • Mathematics
contestada

A Package of 10 pens cost $5. Ms.Jackson spent $45 on pens for her office. How many pens did she buy?

Respuesta :

maryannestacy
maryannestacy maryannestacy
  • 22-05-2019

Each pack costs 5 dollars so you take 5 times 8 to get 45 dollars. Then you take to 8 and times it by 10 to get a total of 80 pens

Answer Link

Otras preguntas

ayudenme con esta pregunta porfaaa ¿Que diferencias hay entre un texto argumentativo científico y un ensayo literario?
What expressionrepresents the distance between -4 and 1?
What is 11,760,820 in word and expanded form
Photo attached! 15 points! Thank you in advance!!
Biological evolution is the process by which populations of organisms change over time. How could natural selection lead to the evolution of a species?
a element like silicon is not usually used to make wires or pans because it
the inverse of f(x)=x^2 is also a function t/f
What’s the correct answer
If a car salesman made $2450 from a 12% commission on a car sale, what is cost of the car he sold?
during a annular solar eclipse the moon is at blank and does not fully cover the blank of the sun