dm31500 dm31500
  • 26-04-2019
  • Mathematics
contestada

Joel is looking at a costs for using a gym. He could pay $50 per month for unlimited use or he could pay $12 per month plus $4 per visit. How many visit would he have to make each month to make the $50 per month unlimited use option the cheapest one

Respuesta :

Michayla05
Michayla05 Michayla05
  • 26-04-2019

Answer:

10

Step-by-step explanation:

4 x 10 = 40

40 + 12 = 52

Answer Link

Otras preguntas

If you have a gold brick that is 2cm by 3cm by 4cm and has density of 19.3g/cm3, what is its mass?
constitutional amendment that outlawed slavery and indentured servitude
how would you describe the physical features of the interior of southern Africa?
what is the solution of 25 > -3(4n-3)
15 yards of 18 yards percent of change
Find two positive numbers whose ratio is 2:3 and whose product is 600
How many pounds does a cheetah eat per day?
Which describes independent events? A) Selecting two tickets by choosing a raffle ticket at random from a jar and disposing of the first ticket before selecting
why do you need blood? & what organ pushes blood through your body?
Question 2 (Worth 3 points) (MC)The table below shows the number of immigrants to the United States from different regions of Europe between 1871 and 1910: