hellokityy13 hellokityy13
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

Jake bought 4 1/2 pounds hamburger for the cook out. How much did it cost him if hamburger is $1.80 per pound​

Respuesta :

Blonde202
Blonde202 Blonde202
  • 23-04-2019

Answer:

8.10

Step-by-step explanation:

4 times 1.80 equals 7.20

1/2 times 1.80 equals 0.90

7.20 plus 0.90 equals 8.10

Answer Link

Otras preguntas

Please do for me thank you I am
Help me out fast pleaseeeeeeeeeeeeeee
Explain a principal of moments of a force
Analyse how the price elasticity of demand of a product influences the relationship between changes in price and total revenue
Pls give me the answer! Thanks!
what is X for this 4x/3-3x+1=10
Glven: 2x+3y= 6. What is the y-intercept?a) no interceptb) (0,2)c) (0,3)d) (2,0)​
"The telephone is sitting on the corner table with its old black face turned to the wall." Is the entire sentence a prepositional phrase or is only a part of th
If you get more than 18 points on your licenses within 18 months, you will lose your license for 90 days
slope between 1, 3/4 and 4, -3