Tosandemeyin Tosandemeyin
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

A 54-ounce bottle of fruit juice costs $6.by the unit rates rounded to the nearest cent

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 05-04-2019

Answer:

The unit rate is 0.11 $/ounce

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit rates divide the total cost by the total volume

so

(6/54)=0.11 $/ounce

Answer Link

Otras preguntas

If you were president in 1796, what three steps would you take to protect the United States from its more powerful neighbors?
What is 47% of 164 while using a fraction to estimate the percent of each number.
Why do the oceans play such a large part in the water cycle
should the object be measured in grams or in kilograms? a feather a bulldog a television a penny
the school marching band has 36 members. the band director wants to arrange the band members into a square formation. how many band members should be in each ro
A 100 centimeter stick broke into 3 pieces one piece was 7 centimeters long and another was 34 centimeters long how long was the third piece
A golf ball is dropped from rest from a height of 9.5m.  It hits the pavement then bounces back up rising  just 5.7 m before falling back down again.  A boy the
What is the initials for sodium chloride
Which mathematical sentence most accurately expresses the information in the problem below? Crystal has 100 compact discs that she wants to put into boxes each
Which choices are in the solution set of the inequality below? Check all that apply. 20x>70 A: 6.5 B: 3 C: 3.5 D: 1 E: 5 F: 4