LisaLWinters7137 LisaLWinters7137
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

5 apples cost ?1.45. 3 apples and 2 bananas cost ?1.13. What is the cost of 1 banana

Respuesta :

nozanin15 nozanin15
  • 26-03-2019

1.45÷5=0.29

0.29×3=0.87

1.13-0.87=0.26

0.26÷2=0.13

One banana costs 0.13

Answer Link

Otras preguntas

A car accelerates from rest to 100 m/s in 20 s. What is its acceleration?
Theme Unsolved "Vigilante"Murder int he Heartla.What conclusion is most likely shared by the podcast creators of “Bully” and the author of “Unsolved ‘Vigilante’
What is the Theme for the poem "To This Day" by Shane Koyczan?
Which phrase is the best definition of energy
What does the book represent in the manifest destiny picture (education or religion).
A class has 28 students. The ratio of girls to boys is 4:3. How many girls are in the class
Summarize What legacy did Charlemagne leave to future Europeans? Reference details from the text to support your answer.
1. What are some things you need to keep in mind to prepare for your meeting?
what is the purpose of the excerpt 1 from the declaration independence
What are some key chemical reactions that occur in your body?