daijiahnorris7 daijiahnorris7
  • 22-04-2016
  • Mathematics
contestada

Ms. Davenport bought a dozen packages of spaghetti sauce mix priced at 3 packages for $1.29. What is the price of one package of spaghetti sauce mix?

Respuesta :

kelpel197
kelpel197 kelpel197
  • 22-04-2016
To find this out you would have to divide 1.29 by three to get the price for one. 1.29/3=.43. So the price for one spaghetti sauce mix is .43$ or 43 cents. Hope this helps.
Answer Link
edenwondifraw7
edenwondifraw7 edenwondifraw7
  • 25-11-2018

$1.29

3 packages

=

x

1 package

. Therefore one package costs $0.43

Answer Link

Otras preguntas

-3x+7y=-15,-2x-7y=5 what is y and x?
Pls pls pls pls pls pls help me I’ll help you
calculate the grams in 1.75 moles of H2SO4 and round to the correct sig figs
In triangle ABC, what is m angle C
who is better?a.brotherb.sistergive reason:)​
20 POINTS MARKING BRAINLEIST IF QUICK AND RIGHT
how do i remember how to do all of this?
the dodge tool reduces the amount of exposure on an area and therefore makes the section ________.
Select the correct answer. Which statement best describes a belief of the Republican Party? A. Economic freedom is more important than economic regulation. B.
Which ordered pair is the solution to the following system of equations? x + y = 7 2x + 3y = 10