dalylapastor25 dalylapastor25
  • 25-02-2019
  • Mathematics
contestada

at the supermarket, gum is sold in packs of 8 pieces each . one pack of gum cost$ &1.92. what is the unit cost per piece of gum?

Respuesta :

awo
awo awo
  • 25-02-2019

the unit cost per piece of gum is 0.24

Answer Link

Otras preguntas

Which of these statements would an early Hindu mostly likely agree with?
Read this excerpt from The Great Fire. A count done by the city building commission reported that by the end of 1871 there were over 6,000 wooden shanties, 2,00
490g of Na2SO4 are dissolved in 80g of water. Determine the molality of this solution​
20 POINTS !!! What techniques does this Renaissance painting by Antione Carcon use to create depth? Give at least one example.
11. Based on the content and choice of language used, which two adjectives best describe the overall tone of this letter? O A. Worried and desperate O B. Excite
Differentiate between subjective and objective observations.
The ancient city of Argos lies about four miles from the Argolic Gulf, near the Peloponnese, the southernmost section of mainland
Translate and solve: 240% of what number is 1080?
Explain why using a ladder or plank will help to prevent damage to the roof.
Change. 90% to a fraction in simplest form