alyssaupson5699 alyssaupson5699
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?

A. $2.59
B. $3.60
C. $.45
D. $.15

Respuesta :

dgoldenberg777
dgoldenberg777 dgoldenberg777
  • 24-02-2019

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

Answer Link

Otras preguntas

What causes deep ocean currents?
The byzantine empire used the deadly weapon called napalm persian roman greek fire to defeat their enemies.
-1+14x+14p-2x-5p+18 equals what>
Substances that enter the cell without the expense of cellular ATP, but are too large to directly pass through the membrane, use ________________________ in ord
Who introduced the people of Ghana to Islam in the mid-eleventh century? A. The Mongols B. The Ethiopians C. The Egyptians D. The Almoravids
Simplify: (3x2 − 8xy + y2) − (7x2 − 4xy − 5y2)
x+8-y use x=20 and y=17
What is eccentric exercise??
Nicholas is covering a triangular area with mulch. The base of the area is 22 ft, and the height is 10 ft. One bag of mulch covers 8 square feet. How many bags
How to doooooo please heellpp