kamora80
kamora80 kamora80
  • 23-02-2019
  • Mathematics
contestada

The group members price the muffins at $15 per dozen. What is the price per muffin?

Respuesta :

annarosehardy
annarosehardy annarosehardy
  • 23-02-2019

Answer:

$1.25 per muffin

Step-by-step explanation:

Take 15 divided by 12 because a dozen equals 12.

15/12=1.25

Answer Link

Otras preguntas

5 Q1. The multiplicative inverse of - 5/7​
Where might you gain insights to what is important within content you are about to read?
An isolated agricultural country has two distinct regions: a lowland plain and an upland of rugged hills. On one unit of land on the PLAIN, a farmer can raise 1
2023 ahip final exam review
It takes less force to push an empty wagon than a full one O First Law of Motion O Second Law of Motion O Third Law of Motion O Law of Gravity
A compound containing carbon, hydrogen, and nitrogen used in rocket fuels. When burned in an excess of oxygen, a 0. 312 g sample yields 0. 458 g co2 and 0. 374
74% of 315 but also please round if you can ?
(-4c³d)² someone answer this asap i’ll make it the brainiest please
Read the passage from Sugar Changed the World. After the Egyptians crushed cut cane and captured the juice, they boiled and strained the liquid, let it settle,
i'll give brainliest