elora2007 elora2007
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

you can get 4 value meals for $21.88 at the local buger restaurant. How much is each value meal

Respuesta :

kkpowell kkpowell
  • 25-01-2019

Answer:

$5.47

Step-by-step explanation:

you divide $21.88 by 4 which is 5.47

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 25-01-2019

Answer:

$5.47/meal

Step-by-step explanation:

You want the unit cost of this value meal.  To obtain that, divide $21.88 by 4 meals:

$21.88

----------- = $5.47/meal

4 meals

Answer Link

Otras preguntas

Immigrants from China made up a large portion of the labor force during the California gold Rush for what two reasons
do you believe in astrology if yes then why​
What is the first step to graphing this equation by the method of creating a table of values? y = 5x – 7 Question 11 options: Picking some x's Solving for x Ad
Imagine you are creating a new book cover for Maya Angelou's memoir or poetry . Consider what you know about Angelou to redesign the cover of her work , adding
How was Nazi's rise in power a warning to the negatives of Nationalism?
List all possible outcomes.
please hurry its timed
In the 1950s and 1960s, activists championed (answer) for people with disabilities. The (answer) guaranteed equal access to employment opportunities and improve
What do you think the Cherokee hoped to gain by establishing their own constitution? No Link Please
Which of the following is not personification? Select one: NO LINKS PLZ Her heart is stone. The streets are calling me. Water on the lake shivers. The sunlight