elijahcasey76
elijahcasey76 elijahcasey76
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

How much will you save per lb, by buying the least expensive? Round to the nearest cent. 2.5 lbs for $8.75 or 3 pounds for $9.75.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-01-2019

Answer:

For the first one, divide the price by the number of pounds to get price per pound.

$8.75/2.5 lbs = $3.5/lb

$9.75/3 lbs = $3.25/lb

Then take the difference $3.5 - $3.25 = $0.25 Same thing for the 2nd one. Divide $12.35/11

If you had 10 lbs, at $1.54 per pound..........

Would be over $15, so 11 pounds would be even more. The other prices would cost even

Soooooooo...... answer is $1.12

Step-by-step explanation:

Erm...the explanation is sorta in the answer E...


Hope this helps!!!

~Mia

Answer Link

Otras preguntas

The judicial branch has the power to try criminal cases by
(1 pt) What value for t makes this equation true? 3 • 14 = (3 • t) + (3 • 10)
The weight of 10,000 identical samples of a substance is 1 pound.
During the 1950s and 1960s, which civil rights leader advocated black separatism?
About how many species of insects are there as of 2017?
How was the outcome of the French Revolution most like that of the American Revolution?
Modify isoleucine, below, to show its structure at pH 1 and pH 13.
Name and define the 3 wind belts.
Read the sentence Gordon gently persuaded his grandfather to play checkers. Which word best replaces the underlined phrase but keeps the original meaning of the
What's the best definition of the term "paraphrase"? A. To analyze every single line for hidden meanings B. To rewrite figurative language into sol