yazanadel992 yazanadel992
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

You can buy 20 ounces of cereal for 4.40$ or 16 ounces of the same brand for 3.68$ which is the better buy?

Respuesta :

bunnymarshmarloykw47
bunnymarshmarloykw47 bunnymarshmarloykw47
  • 29-12-2018

To find the better buy, we can find how much they cost for an ounce and find it by comparison.

First option:

20/4.4

=$4.545454...

Second option:

16/3.68

=$4.3478...

As $4.3478..< $4.5454.., the second option is cheaper and therefore is the better buy.

Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

Special care must be taken to store which of the following in a separate container of sanitizer? cloths used for areas that been in contact with raw animal prod
What is a covalent bond ?
What myth does Prometheus appear in and what is it about what should you second research question be
What is a major difference between Joe and L.V. Craig in string?
Which is the graph of an even monomial function?
how did rock 'n roll and television influence american culture throughout the 1950s? provide examples to support your answer.
Cassie took 2 quizzes last week. She scored the same in each quiz. Her score was -12 from being perfect. What was the difference between Cassie's score and a pe
elements of poetry ‼️choose the correct figurative language for sentence:​
3. Experts have confirmed that the signature on the letter is authentic. A. fake C. genuine B. dummy D. imitation​
Match each component of a mortgage with its definition. the amount a borrower needs to have on hand to obtain a mortgage taxes the amount initially borrowed fro