busychickn748 busychickn748
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

If peanuts cost $6.59 per pound how much would it cost to buy three and a half pounds of peanuts

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

All we need to do in this case to multiply these two numbers, like this:

3,5 pounds * $6,59 per pound = $23,065

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following ordered pairs is a possible solution to the equation y = 1/2 x + 3? 1) (1, -2.5)2) (0, -3)3) (-1, -2.5)4) (0, 3)
A cupcake stand has 64 cupcakes the available flavors are lemon carrot and caramel if five eights of them are caramel and lemon how many carrot cupcakes are the
The angle of Earth's tilt has changed throughout Earth's history and is still changing today. If Earth's tilt were to decrease from 23.5 to 20.2", which of the
What entrepreneur built an empire of hair products for black women?.
How is nitrite related to nitrate?
Which factor most influenced the actions of Japan in 1941?
In sentence 9 (reproduced below), which version of the underlined text best maintains the tone of the passage? partly because viral content often makes people g
What are the group numbers and the generic outer electron configurations for a neutral atom with the given lewis symbols?.
Many learners do well in grade 12 but are still not accepted into universities
Explorer for the spanish - Landed in the caribbeans islands in 1492