darkpain6851 darkpain6851
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 4 pints of ice cream cost $10.08. How much would 30 pints of ice cream cost?

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

We will solve this using proportions, like this:

4 pints cost 10,08

30 pints cost x

__________________

x = (30 * 10,08)/4

x = 302,4/4

x = 75,6

30 pints of ice cream cost 75,6$.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

MY PAPER IS DUE IN AN HOUR!!! Your challenge- Write a paper on how to build, construct, and engineer a faster roller coaster. You essay must contain 5 paragraph
HELP ILL DO ANYTHING PLZ What happens to book owners when the firemen come to burn their books? In Fahrenheit 451
What is the answer to 2 and 3?
Compare and contrast. What do poems and stories have in common
1/4X - 8 + 12 = -3/4X + 5 Solve for X
Based on the passage, what does de Azurara argue was the major motive behind Henry’s actions?
HELP ASAP THANKS ITS DUE TODAY
¿Por qué se distribuye la electricidad a alta tensión y no a baja?
anyone wa nna talk im k inda b ored
una historieta con distinstas imagenes y los conceptos de las placas tectonicas