ashlynmillender ashlynmillender
  • 25-10-2018
  • Mathematics
contestada

You can but three apples at the quick market for $1.32 you can buy 5 of the same apples at stop and save for $2.45 which place is the better buy

Respuesta :

romanreingsthe1st
romanreingsthe1st romanreingsthe1st
  • 25-10-2018

Answer:

quick mart is better


Answer Link
meg0614 meg0614
  • 25-10-2018
Quick market because 1.32 divided by 3 = .44¢ a piece and 2.45 divided by 5 = .49¢ a piece.
Answer Link

Otras preguntas

a car parts store pays 980$ for 10 u joints how much does each u joint cost​
I will give 40 to whosever gets it right
What helped to create Probation and Parole?
Hector and Paris decide to give up on the war and flee the city during the night. True False
The following compounds react with dilute sulphuric acid to form a salt and water only except a. Magnesium oxide b. Zinc hydroxide c. Sodium carbonate d. Potass
Where is the cotton for the tshirtgrown?Missouri, USADelta, USAMississippi, USAMinnesota, USA​
Queen spend 3/5 hrs studying and spend 4 /10 hrs at the computer. How much less time does queen spend at the computer compared to studying?​
PLEASEEEE HELPPP MEEE PLEASEEE !!! Which linear equation is represented by the graph below?
What is the true flag of Belarus? a) Red-Green b) White-red-White
[tex]\frac{2}{3} - \frac{4}{15}[/tex] pls help!!! show your work!! will mark brainliest!!! :) thank you1