lolypopmaria lolypopmaria
  • 25-10-2018
  • Mathematics
contestada

luke has $139 to spend and he has already spend $121.He wants to buy hamburgers buns,b,that each cost $4.write an equation

Respuesta :

beanieboo924 beanieboo924
  • 25-10-2018

$139 - $121 = $18

(139-121)  / 4 = b


BTW

he would only be able to buy 4 buns because he only has $18 dollars left and 4 buns x 4 dollars = a total cost of 16 dollars so

Luke would only be able to buy 4 buns and have $2 left over

Answer Link

Otras preguntas

Which type of visual aid would you use to show changes over time?
How did the civil war affect the United States as a whole?
During the early 1800s and late 1900s, the United States underwent huge economic and technological changes. The development of a society that relied on free ent
Did reconstruction make real progress in the battle to end discrimination
In circle t, △PTQ≅△RTS. What is the length of BE
Which of the following statements is most accurate
Which is not a factor in a fossil organism being useful as an index fossil?
The first cotton-spinning mill in the United States was built by: Eli Whitney James Tallmadge Henry Clay Samuel Slater
In class, Matthew stated, "I think that a negative is like an opposite. That is why multiplying a negative times a negative equals a positive. The opposite of n
The narrator of a poem is known as the __________. implied author persona speaker voice