saratahdaramysd saratahdaramysd
  • 25-10-2018
  • Mathematics
contestada

A large pizza cost $10. Each topping cost an additional $2. What is the cost for three pizzas with one topping on each and four pizzas with two toppings on each?

Respuesta :

MasonMR
MasonMR MasonMR
  • 25-10-2018
1 Pizza 1 Topping=$12
3x10=30+6=$36
4x10=40
2x4=8x2=16
$40+$16=$56

$56.00 In Total
Answer Link
madisonphillips218 madisonphillips218
  • 25-10-2018

Answer:

3 with 1 topping would be 36$ and 4 with 2 toppings would be 56%

Step-by-step explanation:

10 times 3 = 30 plus 3 times 2 =6

30+6=36

10 times 4= 40 plus 4 times 4 =16

40+ 16= 56

Answer Link

Otras preguntas

give two examples of amphibians describes one similarity and difference between amphibians and fish
if the wages of 12 workers for 5 days are $7500, find the wages of 17 workers for 6 days.
find the difference, 78.89- 42.1
Which number is rational? A.π B.0.36458121… C.0.777... D. √5
is ADHD a sign of immaturity? Help ASAP
Place parentheses in the expression so that it equals the given value. 12 ÷ 2 × 2^3 Value = 120 6th Grade Math Plz explain how you found the answerThank You!!
How dose the government and economic power interacted between each other.
Read the following paragraphs and choose the most appropriate transition that could be used between them. Max wanted to win the championship more than anythin
Solve. −3/5x +1/5 > 7/20
According to the text, three factors are important in determining the gendered division of labor in a society, including ________________________.​